Kanser Belirtileri, Kanser Tedavileri
Haberler >> Dünyadaki Son Gelişmeler
İzmir de Prof. Dr Hilmi Alanyalı'ya sorduk: Radyoterapi nedir? Işın tedavisi hakkında bilinmesi gerekenler nelerdir?

Radyoterapi, kanser hücrelerini nasıl öldürür?

Radyoterapi, kanser hücrelerini çekirdeklerindeki DNA lara hasar vererek öldürmek için yüksek enerjili ışınları kullanan bir tedavi yöntemidir. 

Radyoterapi, normal hücrelere zarar verir mi?

Radyoterapi, kanser hücrelerinden daha az olmak üzere normal hücrelere de zarar verebilir. Bu nedenle tedavi planlamasının deneyimli ellerde ve titizlikle yapılması gereklidir. Son zamanlarda kullanılan yüksek teknoloji cihazlar (nokta atışlı tedaviler vb), kanseri çok daha etkin tedavi etse de, bunlar deneyimsiz ellerde normal dokuya çok daha fazla zarar verebilmektedir. Bu cihazlarla radyoterapi bir cerrahi yöntemi olarak kullanılabilmekte ve aynı oranda da titizlik gerektirmektedir.

Radyoterapi saç döker mi?

Radyoterapi yalnızca uygulandığı bölgede geçici bir kıl dökülmesine neden olabilir. Yani kafa derisine uygulanmadığı sürece saç dökülmesine neden olmaz.

Radyoterapideki radyasyon bulaşıcı mıdır?

Radyoterapide kullanılan radyasyon bulaşıcı değildir. yani radyoterapiden çıkar çıkmaz bir hasta bir bebeği bile kucağına alıp sevebilir.

Radyoterapi sırasında özel bir diyet var mı?

Radyoterapi sırasında kesinlikle uygulanması ve uygulanmaması gereken bir diyet yoktur. Tedavi eden doktor, hastanın yaşına varsa taşıdığı hastalklara, kanserin tipine ve radyasyonun uygulandığı bölgeye göre bir diyet belirlemelidir.

Radyoterapiyi uygulayan doktor önemli mi?

Radyoterapi başlamadan önceki bilgisayarlı tedavi planlama aşaması son derece önemlidir. Bunun için uygulanacak bölgeye göre çeşitli hareket kısıtlayıcı aksesuarlar  (termoplastik maskeler, çeşitli kalıplar ve özel sabitleme yatakları ve baş destekleri) kullanılarak, simulasyon filmleri çekilir. daha sonra uzman, bunları kullanarak kesit kesit ve milimetrik hassasiyetle o hastaya özgü tedavi planlamasını özel bir  bilgisayar programı kullanarak tasarlar. Bu işlemler birkaç gün sürebilir. Çünkü her hastaya ve tümöre özgü bir planlama, kanserin yayılma riski olan bölgelerin en yüksek dozu almasını normal dokuların ise en iyi şekilde korunmasını gerektirir ve  bu da ancak  yüksek bir bilgi düzeyi ve deneyim ile mümkündür. Nasıl her cerrah bilgi ve deneyimine göre aynı ameliyatı farklı başarı düzeylerinde uyguluyorsa, aynı durum fazlasıyla radyoterapi için de geçerlidir.

Radyoterapi ne kadar sürer?

Radyoterapi genellikle haftada 5 gün, 5-7 haftalık sürelerde uygulanır. Hastanın cihazda kalma süresi 10-15 dakikadır. 

Haber Resimler Galerisi